Home UPS EATON 5PX GEN2 UPS – 5PXEBM48RT2UG2
EATON 9PX UPS 9PX5KIBP
Back to products
Eaton Environmental Monitoring Probe Gen 2
EATON 5PX GEN2 UPS – 5PXEBM48RT2UG2
Product successfully added to the Quote List
Compare
Add to wishlist
SKU: 5PXEBM48RT2UG2 Category: UPS Tag: 5PXEBM48RT2UG2
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
General Overview
  • Model: Eaton 5PXEBM48RT2UG2
  • Series: 5PX Gen2
  • Type: Extended Battery Module (EBM)
  • Nominal Voltage: 48 VDC
  • Form Factor: Rackmount 2U / Tower convertible
Battery Specifications
Parameter Value
Battery Type Sealed lead-acid (VRLA)
Battery Configuration 4 × 12V / 9Ah cells
Battery Capacity 9 Ah
Hot-Swappable Yes
Runtime Extension Varies by UPS load and number of EBMs connected
Battery Management Auto recognition by UPS, monitored via LCD interface
Physical & Environmental
Attribute Value
Dimensions (HxWxD) 85.5 × 438 × 448 mm
Weight 27.8 kg
Rack Mount Kit Included
Operating Temp 0°C to 40°C
Humidity 0–95% non-condensing