Back to products
Synology 16TB HAT3310 Plus Series SATA III 3.5" Internal NAS HDD HAT3310-16T
Synology
Synology 12TB HAT3310 Plus Series SATA III 3.5″ Internal NAS HDD – HAT3310-12T
Product successfully added to the Quote List
Compare
Add to wishlist
SKU: HAT3310-12T Category: Internal Hard Drives Tag: HAT3310-12T
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Key Features
  • 12TB Storage Capacity
  • 3.5″ Form Factor
  • SATA III 6 Gb/s Interface
  • 512MB Cache
  • 7200 rpm
  • Up to 281 MB/s Sustained Transfer Rate
  • 1.2 Million Hours MTBF
  • 180TB Yearly Workload Rating
  • Helium Sealed
Reliable Always-On Operation
Backed by a 1.2 million hours MTBF and 180TB per year workload rating.
Tested for Maximum Reliability
Stringent validation and up to 500,000 hours of testing ensure reliability in Synology systems.
Seamless Firmware Updates
Firmware updates can be performed directly in Synology DSM.
Reliable Recording Technology
Conventional magnetic recording (CMR) technology offers consistent performance.
Engineered for Endurance
Key Specifications
Attribute Specification
Capacity 12 TB
Interface SATA III (6 Gb/s)
Form Factor 3.5″
Rotational Speed 7,200 RPM
Buffer 512 MB
Disk Sector Format 512e
Performance
Metric Specification
Sequential Read Up to 281 MB/s
Sequential Write Up to 281 MB/s
Noise Level (Active) 32.0 dB(A)
Noise Level (Idle) 20.0 dB(A)
Reliability & Data Integrity
Attribute Specification
Endurance (Total TBW) 180 TB
MTBF 1.2 million hours
Electrical Specifications
Active Power 6.85 W
Idle Power 3.3 W
Voltage 5 VDC, 12 VDC
Environmental Conditions
Operating Temperature 5 °C to 60 °C / 41 °F to 140 °F
Storage Temperature –40 °C to 70 °C / –40 °F to 158 °F
Operating Humidity 5% to 90% RH
Storage Humidity 5% to 95% RH (non-condensing)
Storage Altitude –304.8 m to 12,192 m / –1,000 ft to 40,000 ft
Physical & Certification
Dimensions (L×W×H) 147 × 101.85 × 26.11 mm / 5.8 × 4.01 × 1.03 in
Weight 720 g / 1.6 lb
Certifications CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS
Packaging Information
Package Weight 1.725 lb
Box Dimensions (L×W×H) 8.9 × 6.2 × 2.9 in